Zítra hraje mnichovské kino Arena Třetího prince

Třetí princ 5

Československo, režie: Antonín Moskalyk, scénář: Ota Hofman a Antonín Moskalyk podle pohádky Karla Jaromíra Erbena O dvou bratřích, kamera: Jiří Šámal, hudba: Ivan Kurz, střih: Zdeněk Stehlík, hrají: Pavel Trávníček, Libuše Šafránková, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Jiří Bartoška, Ota Sklenčka, František Hanus, Lubomír Kostelka, Zora Jandová

 

84 minut, 1.37:1, 35 mm, barevný

Film:

Královna Země lva (Jana Hlaváčová) se nemůže smířit se ztrátou jediného syna Jindřicha (Jiří Bartoška), který odešel do světa za krásnou princeznou (Libuše Šafránková) a už se nevrátil. Dívka (Lucie Zedníčková) od potulných kejklířů jí poradí, aby nechala uvařit jedinou rybu, kterou rybáři uloví v královském rybníce, vodu nechá vypít kobyle, rybí hlavu dá sníst psici, sama sní rybí maso a kosti dá zakopat do zahrady. Královi (Luděk Munzar) se toto proroctví pranic nelíbí, protože rybáři mají každý večer plné sítě. Jenže toho dne uplavou sítě a rybáři vyloví jen jednu rybu. Královna okamžitě provede vše, jak jí řekla mladičká věštkyně. Zakrátko se královně narodí dvojčata Jaroslav a Jaromír, ve stejný den se kobyle narodí dvě stejná hříbata, psici dvě stejná štěňata a z kostí vyrostou dva meče. Princové rostou za rok jako jiní za sedm let a za tři roky jsou z nich dospělí muži (oba Pavel Trávníček).

Princ Jaromír se zamiluje do princezny (Libuše Šafránková), jejíž obraz se tajemně objeví na královském zámku mezi obrazy ostatních princezen, z nichž chce král pro své syny vybrat nastávající manželky. Král a královna si nejdříve myslí, že je to stejný obraz princezny, za kterou před lety odešel jejich prvorozený syn. Ve věži, kde obraz ukrývali, však zjistí, že se jedná o jiný obraz, neboť původní obraz se ze svého místa nepohnul. Dobrodružství a touha po půvabné dívce z obrazu je však pro Jaromíra silnější, než teplo rodinného krbu. Vydává se tedy na cestu do Diamantových skal.

Třetí princ 1

Scénář vznikl podle velice krátké pohádky Karla Jaromíra Erbena o dvou bratřích a pokud jste jí někdy držely v ruce, tak víte, že má asi tak dvě normostrany textu. Každopádně je to velmi solidní synopse a expozice celé pohádky. Ota Hofman považoval Karla Jaromíra Erbena za vynikajícího scenáristu, protože řada jeho balad i pohádek už jsou vlastně velmi dobře napsané scénáře, schválně si je někdy otevřete. O prvním setkání s Kyticí Ota Hofman pronesl:,,…(Dílo) geniálního básníka a nejlepšího filmového scenáristy, jakého kdy tahle země nosila, jen ještě nenašel adekvátního režiséra, který by jeho balady-scénáře dovedl stejně geniálně natočit.“

Třetí princ 2

Třetí princ se točil v krásné lokaci Adršpašských skal, tedy v okolí Teplic nad Metují, na zámku v Průhonicích a na Křivoklátě. Režisér Moskalyk chtěl natočit pohádku dobrodružnou, ale přitom velmi pečlivě vybíral herecké obsazení. Hlavní roli chtěl původně svěřit Libuši Šafránkové, ale protože to vypadalo, že nebude mít čas na natáčení, uspořádal casting. Na něm se objevila Zora Jandová, kterou si režisér vybral. Když se ukázalo, že Libuše Šafránková čas přece jen mít bude, Zora dostala alespoň výraznou vedlejší roli a netypickou blonďatou paruku. K osvědčené Libuši Šafránkové, si zvolil Pavla Trávníčka. Ten si v té době připadal na prince už trochu starý, bylo mu ostatně již dvaatřicet let, ale nakonec se rozhodl roli přijmout v domnění, že už je to naposled. Nebylo, protože prince ztvárnil i v pozdějších filmech a televizních inscenacích.

Třetí princ 3

Pavel Trávníček hrál ve filmu dvojroli obou princů Jaromíra i Jaroslava. Na začátku filmu se vyskytují společně na plátně, takže si musel buď představovat, že mluví sám se sebou a nebo hovořil na dabléra. To samé pak samozřejmě musela absolvovat Libuše Šafránková, protože i ona ve filmu ztvárňuje také dvojroli. Divák však tuto skutečnost zjistí až v rozuzlení zápletky.

Film měl velký úspěch jak u nás tak v zahraničí, přestože utrpěl podobně jako Herzova pohádka Panna a netvor kritickým hlasům o dávce krutosti, kterou zobrazuje. S odstupem času však patří mezi nejlepší české hrané pohádky a jeho opětovný prodej od roku 2014 v německy mluvících zemích dokazuje, že se právem řadí mezi klasiku českého filmu.

Třetí princ 4

Na závěr mi dovolte osobní postřeh, který prý Ota Hofman pronášel v kruhu rodinném při televizním uvádění této pohádky:,,Kdyby si ten Tonda ten scénář aspoň přečet do konce!“ a šel si na zahradu zapálit cigárko.

 

VIDEO O NATÁČENÍ

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

PRÁVĚ VYŠLA NAŠE NOVÁ KNIHA O OTU HOFMANOVI – POUTNÍK SVĚTEM FANTAZIE

obalka_Poutnik_realfilm

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media a můžete si jí koupit v distribuci společnosti Kosmas.

 

Všechny informace: www.otahofman90.cz

Oficiální facebook: otahofman, #poutniksvetemfantazie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *