Věra Plívová-Šimková dostala Českého lva za celoživotní přínos

Publikováno se svolením magazínu RealFilm.cz:

 

V pěně dní zanikla zpráva o vyznamenání první dámy dětského filmu Věry Plívové-Šimkové, režisérky kultovních dětských filmů pro děti.

plívová šimková

Věra Plívová-Šimková debutovala filmem Káťa a krokodýl, ve kterém se mimochodem objevilo hodně netypické trio slavný malíř Jan Zrzavý, legenda českého herectví Oldřich Nový a pětiletý Marek Vašut! V období největší slávy československého dětského filmu Věra Plívová-Šimková natočila celou řadu skvělých filmů – Páni kluci, Lišáci, Myšáci a Šibeničák nebo Přijela k nám pouť. O režisérce jsme psali v dílech III a IV naší letní série Značka Československý dětský film, kterou jsme snad společně s naší akcí Ota Hofman 90 přispěli k návratu povědomí o této skvostné kapitole českého filmu, která se novináři neustále míchá s politikou, se kterou se nejenže míchat nemá, ale ani nesmí.

Krakonoš a lyžníci
Krakonoš a lyžníci

Jak si můžete přečíst v naší knize Poutník světem fantazie o Otu Hofmanovi: Režisérka Věra Plívová měla přezdívku něžný buldozer, kterou sama rozvedla:,,Jo jo. To je moc pěkný přirovnání, krásně si to protiřečí. Já uměla být k dětem milá, ale když jsem chtěla mít záběr podle své představy, nebo natočeno do určité doby, nikdo a nic mě od toho neodradilo, jídlo nejídlo, řítila jsem se vpřed, vážně jako ten buldozer…“

vera plivova-simkova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *